UrodaNawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

d

Czy znasz to nieprzyjemne uczucie napiętej i szorstkiej w dotyku skóry? Nasze ciało daje nam sygnał, że potrzebuje trochę więcej uwagi. Te symptomy świadczą o nadmiernym wysuszeniu skóry. Należy wtedy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i sięgnąć po nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała, który przyniesie natychmiastową ulgę. Odpowiednio wypielęgnowana skóra jest synonimem zdrowia i atrakcyjności, a to przekłada się na nasz komfort życia.

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

Ważna rola ochronna skóry

Skórę naszego ciała pokrywa ochronna powłoka zwana warstwą hydrolipidową. Naskórek ten ma za zadanie chronić głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniami i infekcjami oraz zapobiegać utracie wody. Ciało człowieka w dużym stopniu składa się z wody – także skóra, dlatego należy ją wzmacniać i chronić przed wysuszeniem. Efekty odwodnienia organizmu są widoczne gołym okiem: skóra pęka i staje się szorstka w dotyku, traci swoją elastyczność i jędrność, marszczy się oraz robi się blada, szara bez blasku. Aby uniknąć takiego stanu, wskazane jest działanie zarówno od wewnątrz, dostarczając organizmowi odpowiedniego nawodnienia – czyli należy pić 2 litry wody dziennie, jak i od zewnątrz – poprzez zabezpieczenie i nawilżenie skóry.

Z drugiej strony skóra regeneruje się naturalnie, a jej zewnętrzna warstwa w postaci naskórka z czasem się ściera. Często ten proces może być spowolniony i zaburzony, dlatego warto odpowiednio pielęgnować skórę i przyśpieszać jej regenerację. Stosując – po pierwsze peeling, który zdziera resztki martwego naskórka, a następnie nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała, aby odżywić i ujędrnić skórę oraz chronić ją przed utratą wody.

 

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała – jakie są jego zadania?

Główną funkcją nawilżającego balsamu do pielęgnacji całego ciała jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i zapobieganie jej szybkiemu przesuszeniu się. To jest jedna z najważniejszych i podstawowych kwestii. Kosmetyki do ciała, oprócz nawilżenia, mogą dostarczać także dodatkowe efekty upiększające, poprawiające komfort i kondycję skóry. Między innymi jest to działanie:

 

  • Ujędrniające – wpływa na poprawę elastyczności, gładkość oraz modeluje ciało.
  • Rozświetlające – zawierają drobinki, np. złota, które nadają blask skórze.
  • Opalające – pigmentują, brązują, nadając efekt sztucznej opalenizny.
  • Hipoalergiczne – specjalistyczne dla skóry wrażliwej, zmagającej się z problemami np. trądzik, łuszczyca, egzema.
  • Ochronne przeciw promieniom UV – zalecane podczas opalania się.
  • Łagodzące – redukujące podrażnienia, np. po opalaniu, ukąszeniu owada lub po goleniu.
  • Odżywcze -wzbogacone o cenne olejki i witaminy, które wnikają w głąb skóry, dbając o zachowanie zdrowego wyglądu.
  • Anty-cellulitowe – pomagają zredukować pomarszczoną skórkę i spalić tłuszcz.
  • Aromatyczne – wzbogacone zapachowymi roślinnymi olejkami lub perfumami.
  • Regenerujące – intensywnie naprawiają uszkodzenia oraz wpływają znacząco na poprawę kondycji skóry.
  • Ochronne – bogate w tłuste substancje, które intensywnie wzmacniają warstwę hydrolipidową przed np. wiatrem, mrozem i nadmiernym wysuszeniem.

 

 Czynniki, które wpływają negatywnie na stan skóry

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

Czynniki zewnętrzne w dużej mierze przyczyniają się do utraty wilgotności przez skórę. Szczególny wpływ ma suche powietrze zimą – w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach, natomiast latem w klimatyzowanych, a także słońce, zanieczyszczenia powietrza, dym nikotynowy, kąpiel w słonej morskiej wodzie lub na basenie w chlorowanej wodzie, sauna, wysoka temperatura oraz spadek wilgotności powietrza na zewnątrz. Te czynniki wpływają na utratę wody i wysuszenie się skóry. W efekcie skóra może nieestetycznie się łuszczyć, pękać, będzie matowa i szorstka w dotyku. Dlatego, aby zachować jędrną, gładką i miłą w dotyku skórę, trzeba ją odpowiednio pielęgnować, poprzez jej regularne nawilżenie, a pomaga w tym nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała.

 

Dlaczego warto wybrać nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała?

Kiedy skóra jest przesuszona i popękana, otwiera to drogę dla bakterii do głębszej warstwy skóry, co może doprowadzić do infekcji lub stanu zapalnego. Regularne stosowanie balsamu powinno uchronić skórę przed wysuszeniem. Więc warto, aby ta czynność stała się dobrym nawykiem w codziennej pielęgnacji. Zalety balsamów do ciała to:

 

  • Ochrona – wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry.
  • Nawilżenie – systematyczna pielęgnacja zapewnia zmiękczenie i wygładzenie
  • Regeneracja – wsparcie i przyśpieszenie naturalnych procesów odbudowy naskórka.
  • Łatwość użycia – jego lekka konsystencja szybko się wchłania.

 

Jak stosować balsam do ciała?

Warto używać balsamu zawsze bezpośrednio po gorącej kąpieli lub prysznicu. Skóra jest wtedy wyjątkowo wysuszona, ale przez to bardzo szybko wchłoną się cenne składniki kosmetyku. Pod wpływem gorącej wody i szorowania martwy naskórek został zdarty, a skóra po tym zabiegu jest tak spragniona, że nawet te tłuste kremy wchłaniają się z łatwością. Dlatego ten element pielęgnacji bezpośrednio po kąpieli jest ważny – pomaga zatrzymać wilgoć na dłużej. Producenci zalecają wmasowanie balsamu w ciało 1-2 razy dziennie. Wszystko zależy jednak od naszych potrzeb i tego, jak często jesteśmy wystawieni na negatywne czynniki zewnętrzne.

 

Jak działa balsam do ciała?

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

Balsam stosowany po kąpieli działa na skórę jak kojący bandaż albo jak zaprawa murarska, która wchodzi między szczelinki popękanej skóry i idealnie ją zasklepia, pozostawiając jej powierzchnię gładką.

 

Najlepsze składniki balsamów do ciała

Jeśli chodzi o składniki nawilżających balsamów do ciała najlepszym rozwiązaniem jest postawić na sprawdzone substancje. Wchodzą one w skład najlepszych kosmetyków, które są polecane przez dermatologów od lat. Można powiedzieć, że tworzą wzorowy przykład dla wszystkich innych wariacji na temat produktów do pielęgnacji. Zmieniają się tylko poszczególne odżywcze komponenty, ale stanowią one tylko niewielki ułamek w skali całości. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na ekstrakty roślinne, natłuszczające oleje i zawartość cennych witamin oraz składniki, takie jak:

 

  • Ceramidy – działają jak bandaż na skórę, zatrzymując wilgoć i pomagając uszczelnić jej ochronną barierę.
  • Kwas hialuronowy – ma naturalne zdolności do absorbcji i zatrzymywania wody.
  • Gliceryna – głęboko nawilża, regeneruje i ułatwia przenikanie cennych substancji w głąb skóry.
  • Mocznik – zmiękcza oraz nawilża skórę, pobudza regeneracje naskórka.
  • Colloidal Oatmeal – prościej mówiąc to zmielone płatki owsiane zamoczone w wodzie, kiedyś taką mieszanką nasze prababki traktowały podrażnioną skórę. Składnik ten nawilża, zatrzymuje wodę, ochrania, łagodzi swędzenie, podrażnienia, zaczerwienienie i poparzenia słoneczne, wykorzystywany w produktach dla skóry mocno wysuszonej, wrażliwej, z egzemą, czy z atopowym zapaleniem.

 

Nawilżające produkty do pielęgnacji ciała

Produkty pielęgnacyjne są dostępne w różnych formach, ale ich główne działanie jest z zasady takie same, czyli nawilżenie i odżywienie skóry. Wymienić można: masła, kremy, mleczka, pianki, musy, żele, emulsje, sorbety czy olejki. Różni je konsystencja i szybkość wchłaniania. Na przykład masło do ciała jest o wiele bardziej tłuste i gęste, zawiera więcej lepkich olejów, ale za to trzeba poświęcić więcej czasu na rozprowadzenie kosmetyku po całym ciele i poczekać aż się dokładnie wchłonie, aby nie zabrudzić ubrania. Z kolei balsam ma lekką i przyjemną formułę, co w codziennej rutynie pielęgnacyjnej ułatwia zadanie i oszczędza nam czas.

 

Głębokie nawilżenie – receptą na młody wygląd

Nawilżający balsam do pielęgnacji całego ciała

Dobra kondycja skóry wymaga głębokiego nawilżenia. Jest to podstawowy krok w celu zachowania jędrnej i młodej skóry na dłużej. Ważne jest, żeby w codziennym pośpiechu nie zapominać o tym istotnym elemencie w pielęgnacji. Ponieważ stan skóry przekłada się w widoczny sposób na nasz wygląd i komfort, a to z kolei wpływa na to, jak czujemy się we własnej skórze.

Zobacz także: Nocna pielęgnacja skóry

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top