Kolagen naturalnyKolagen – Co to jest kolagen?

Kolagen – Co to jest kolagen?

s

Czym jest kolagen?

Kolagen jest ważny dla skóryKolagen jest podstawowym budulcem naszego ciała – tworzy „szkielet” komórek, tkanek, narządów całego organizmu, a w szczególności tkanki łącznej (kości chrząstki, ścięgna, więzadła czy skóra to głównie kolagen). Odpowiada także za kondycję i wygląd włosów, paznokci czy gałki ocznej. Jego niedobór objawia się nie tylko w wyglądzie – zmienia się skóra (pocienienie, zmarszczki, zwiotczenia) i postawa (osłabienie stawów i mięśni) ale także pojawiają się najróżniejsze problemy ze zdrowiem. Ilość i jakość kolagenu wyznaczają w znacznym stopniu wiek biologiczny człowieka, co najłatwiej zaobserwować można na podstawie zmian wyglądu skóry. Dzieje się tak dlatego, że osłabienie produkcji kolagenu następuje z wiekiem (pierwsze objawy mogą pojawiać się po 30 roku życia, bardziej wyraźne około 40-50-tki) oraz podczas chorób. Zwiększenie jego syntezy jest zaś niezbędne podczas wysiłku fizycznego, treningów i ćwiczeń oraz w okresach zdrowienia i rehabilitacji.

 

Gdzie występuje kolagen?

Kolagen wytwarzany jest przez specyficzne komórki w ciele: keratynocyty, fibroblasty i chondrocyty.

Budowany jest z aminokwasów (podstawowych „cegiełek” każdego białka) dostarczanych z pożywieniem.

Dużo odpowiednich aminokwasów znajduje się w mięsie, rybach i nabiale,

a najwięcej jest właśnie w strukturach zbudowanych głównie z kolagenu: chrząstkach i skórze.

Szczególnie obfitym źródłem łatwo przyswajalnych aminokwasów kolagenowych jest skóra ryb.

Najlepiej przyswajalną formą – jej odwodniony koncentrat, jaki zastosowano w Body ReBeauty.

body rebeautyDzięki zawartości kolagenu Body ReBeauty pozwala szybko uzupełniać niedobory kolagenu w organizmie, wspomagana jest naprawa komórek, tkanek i narządów, następuje wzmocnienie i wygładzenie skóry oraz poprawa funkcjonowania stawów i kości. Szczególnie przydatny jest dla osób po 30 roku życia oraz dla osób młodszych w szczególnych sytuacjach: podczas okresów wzmożonego wysiłku fizycznego (treningi, wyjazdy wakacyjne) czy w okresach rehabilitacji, po urazach albo chorobie. Jest bardzo pożądany także podczas stosowania różnych diet, szczególnie tych, które zmniejszają ilość białka zwierzęcego.

Kolagen w Body ReBeauty jest liofilizatem unikalnego w skali światowej hydratu tropokolagenu ze skór rybich, o budowie niemal identycznej z ludzkim. Skład aminokwasowy białek rybich jest niemal identyczny z ludzkimi a przyswajalność liofilizatu jest niemal stuprocentowa.

 

Suplementacja kolagenem

Potrzeba suplementacji ustroju w kolagen jest oczywista. Inżynierowie i biotechnolodzy na całym świecie posiadają na ten temat tą samą wiedzę.

Niestety praktycznie wszystkie suplementy diety wytwarzane na świecie, pod nazwą „kolagen”

Okazały się albo hydrolizatem rozdrobnionych włókien bydlęcych (niektóre nawet wieprzowych) albo zwyczajną żelatyną.

Nie twierdzimy, że są to produkty bezwartościowe, ale… kondensacja w nich białka powoduje ich zakup bardzo nieopłacalnym. Tak zwany  „kolagen” występujący w tych produktach jest nieporównywalnie gorzej przyswajalny oraz zawiera śladową w porównaniu z Body ReBeauty ilość najcenniejszych aminokwasów – przede wszystkim hydroksylizyny i hydroksyproliny. Kolagen rybi jest zawsze trzeciorzędowy, a to oznacza, że jest rozpuszczalny w wodzie. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że po raz kolejny nadużyto do celów marketingowych jakże nośnego terminu jakim jest „kolagen”.

Kolagen

Większość innych suplementów diety, reklamujące w swym składzie kolagen zawiera jego znacznie gorsze formy, o znacząco mniejszej przyswajalności. Body ReBeauty uzupełnia dietę w peptydy, wolne aminokwasy i hydroksyaminokwasy. Przede wszystkim chodzi tu hydroksylizynę i hydroksyprolinę w niewielkim stopniu pozyskiwane z pożywienia. Cechuje je zdolność skutecznej stymulacji chondrocytów i fibroblastów do produkcji kolagenu własnego, jednocześnie będąc najlepszym składnikiem do jego budowy.

Białko w najprostszym rozumieniu biochemicznym to nie mniej niż sto cztery aminokwasy połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi. Jeżeli przyjąć, że w skład białek poza aminokwasami wchodzą jeszcze różne pierwiastki, (głównie węgiel, tlen, azot, wodór i siarka) to można przyjąć, że zróżnicowanie białek jest niemal bez ograniczeń. Średnia ilość białka niezbędnego do zachowania zdrowia to około 1,7g białka na kilogram masy ciała. Białka w organizmie ludzkim są odpowiedzialne niemal za wszystko. Istnieje wiele podziałów i klasyfikacji białek. Nas interesuje podział funkcjonalny, ponieważ to ten podział pokazuje zróżnicowanie i niebywałą subtelność tejże materii.

 

Funkcje białek:

  • immunologiczna – np. immunoglobuliny;
  • budulcowa, strukturalna – np. keratyna, elastyna, kolagen;
  • regulatorowa (regulacja hormonalna i regulacja przebiegu procesów genetycznych) – reguluje przebieg procesów biochemicznych – np. hormon wzrostu, insulina, czynniki transkrypcyjne i inne;
  • transportowa – hemoglobina, transferryna;
  • kataliza enzymatyczna – od uwadniania dwutlenku węgla do replikacji chromosomów;
  • magazynowanie – ferrytyna;
  • kontrola przenikalności błon – regulacja stężenia metabolitów w komórce;
  • ruch uporządkowany – skurcz mięśnia, ruch – np. aktyna, miozyna.

Jeżeli cząsteczka składa się z mniejszej ilości aminokwasów niż sto cztery nazywa się peptydem, wyróżniamy ich dwie grupy: oligopeptydy (to kilka lub kilkanaście reszt aminokwasowych w cząsteczce), oraz polipeptydy (jest to kilkadziesiąt reszt aminokwasowych w cząsteczce).

Peptydy są równie ważne i istotne co białka a to, że aminokwasów jest mniej i masa cząsteczkowa jest niższa wcale nie oznacza, że związki te są gorsze czy niepełnowartościowe.  Białka oraz peptydy składają się z aminokwasów. Problemem jest przyswajalność i biodostępność tych związków. Wiadomo, że najbliższy ludzkiemu aminogram posiadają w naturze ryby, skład ich białek peptydów i aminokwasów jest niemal identyczny z ludzkim a przyswajalność jest niemal stuprocentowa. Niezmiernie ważny jest też tożsamościowy skład tych białek. Nasz preparat dostarcza bardzo ważne grupy związków w idealnym stosunku  – związki te noszą miano białek sygnałowych. Mimo, że liofilizowany kolagen to głównie białko, kwaśne preparaty uzyskiwane ze skór ryb w temperaturze nieprzekraczającej 16°C zawierają także małe peptydy sygnałowe. Zbudowane są one z 7-29 aminokwasów i posiadają właściwości regulacyjne w stosunku do wielu komórek i tkanek m.in. pełnią rolę aktywatorów procesu kolagenogenezy. Mogą mieć także wpływ na regulację procesu powstawania nowych komórek i naczyń krwionośnych, leczenia ran, odpowiedzi immunologicznej czy hormonalnej. Zaletą peptydów sygnałowych jest to, iż stymulują organizm do regeneracji.

Właściwości te przekładają się na liczne dodatkowe efekty uzyskiwane przez osoby suplementujące Body ReBeauty.

 

Aminokwasy

AminokwasyKolagen, zaraz po uwodnieniu, rozkładany jest na cegiełki z których był zbudowany – aminokwasy.

Proporcje aminokwasów w kolagenach różnego typu, z różnych tkanek i u różnych gatunków zwierząt nie są jednakowe. Na przykład większy udział hydroksyproliny zwiększa odporność kolagenu na denaturację w wyższej temperaturze, stąd więcej jest jej u ssaków niż u ryb zimnowodnych (u których w jej miejsce pojawia się więcej alaniny, seryny, treoniny i tyrozyny). Jednakże podstawowe proporcje pozostają zachowane, niezależnie od źródła kolagenu. Najczęściej jest to około: glicyna 33%, prolina 14%, alanina 12%, hydroksyprolina 10% oraz po kilka procent: lizyna, hydroksylizyna, treonina, seryna, tyrozyna i metionina. Inne aminokwasy trafiać się mogą sporadycznie, zwłaszcza w tych częściach cząsteczki kolagenu, które nie mają typowej budowy potrójnej helisy, np. w zakończeniach zwanych telopeptydami.

Każdy z aminokwasów, poza możliwością jego użycia przez organizm ponownie do budowy własnego białka kolagenowego (lub innego), ma swoje indywidualne właściwości i może być wykorzystany także do innych celów.

 

I tak: indywidualne właściwości aminokwasów

 

Glicyna

Najmniejszy z aminokwasów, często jest substratem do budowy innych, o bardziej skomplikowanej budowie. Ma właściwości chelatujące jony metali co przyczynia się zarówno do wydalania poza ustrój metali ciężkich, jak i do lepszego przyswajania potrzebnych pierwiastków. Jest pomocna podczas syntezy wielu ważnych substancji w organizmie (m.in. hormon wzrostu, elastyna, kwasy żółciowe, hemoglobina, glutation czy DNA i RNA) oraz ma działanie uspokajające i przeciwstresowe, gdyż pełni rolę przekaźnika chemicznego pomiędzy komórkami nerwowymi oraz wzmacnia działanie innych substancji o podobnych charakterze (np. kwasu glutaminowego), a także znacząco rozszerza naczynia krwionośne w mózgu. Dzięki temu wspomaga koncentrację, refleks, pamięć i redukuje stany przewlekłego zmęczenia, jednocześnie dbając o lepszy sen. Ma działanie przeciwzapalne, co ważne jest szczególnie dla osób z alergiami czy chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry, przyśpiesza gojenie. Odpowiedni zapas glicyny w organizmie ma duże znaczenie dla wielu szlaków metabolicznych.

 

Prolina 

Główną rolą proliny jest budowa białek strukturalnych (np. kolagen i elastyna, a także keratyna), zatem poprawia stan wszystkich narządów oraz skóry, włosów i paznokci. Ma ogromną zdolność wiązania wody, gdy nastąpi już uwodnienie i rozpad kolagenu, prolina dalej pobiera wodę i powoduje jeszcze większe pęcznienie preparatu. Ta jej właściwość jest ważna także dla nawilżania głębokich warstw skóry właściwej. Prolina jest także aminokwasem najsilniej anabolicznym, a do tego o największym zapotrzebowaniu organizmu ze wszystkich o takim działaniu. Jest zatem jedną z najważniejszych substancji suplementacyjnych zarówno w sportach siłowych, jak i podczas regeneracji czy osłabienia mięśni.

 

Alanina 

Alanina pełni kluczową rolę w procesie przenoszenia azotu pomiędzy mięśniami a wątrobą oraz pomaga w wytwarzaniu glukozy ze związków innych niż cukry. Wpływa korzystnie na przebieg procesów energetycznych, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Alanina bierze udział także w regulacji poziomu cukru we krwi, metabolizmie kwasów organicznych oraz produkcji przeciwciał. Może łagodzić objawy łagodnego przerostu prostaty. Jest też składnikiem kwasu pantotenowego (witamina z grupy B) i karnozyny (związek dwuaminokwasowy, niezwykle ważny dla pracy mięśni) oraz waliny (aminokwas niezbędny do powstawania erytrocytów – czerwonych ciałek krwi odpowiedzialnych za transport tlenu, a zatem i za wydolność fizyczną).

Jej nieznacznie zmodyfikowana forma ma silne działanie zmniejszające zmęczenie fizyczne oraz wydajnie wpływa na wzrost wydolności i wytrzymałości mięśniowej. Wraz z glicyną pomaga przetrwać okresy głodu oraz zatrucia szkodliwymi związkami.

 

Hydroksyprolina 

Nie jest aminokwasem z którego budowane jest białko – powstaje dopiero po jego wytworzeniu, z proliny i przy udziale witaminy C, lizyny oraz krzemu. Jest aminokwasem charakterystycznym wyłącznie dla kolagenu i białek kolagenopodobnych. Jej obecność stymuluje komórki wytwarzające kolagen do zwiększenia jego produkcji, a nawet do ich namnażania. Silnie stabilizuje łańcuch kolagenowy, zatem im więcej hydroksyproliny, tym kolagen trudniejszy do uszkodzenia.

 

Lizyna 

Jest aminokwasem, którego organizm człowieka nie wytwarza (egzogennym) i musi być dostarczony z zewnątrz. Niezastąpiony składnik ogromnej większości białek, w tym kluczowych dla życia. Jest też niezbędna podczas procesu wytwarzania kolagenu (i to nie tylko jako jego składnik) oraz hormonów i przeciwciał. Bierze udział w formowaniu się mięśni i kości. Stymuluje syntezę hormonu wzrostu. Ma duże znaczenie w profilaktyce raka (wraz z antyoksydantami), a zwłaszcza (wraz z kwasem acetylosalicylowym) w zapobieganiu jego przerzutom. Łagodzi objawy chorób wirusowych oraz spowalnia namnażanie się wirusów, zwłaszcza opryszczki i brodawczaka. Jest prekursorem karnityny (związek niezbędny dla pracy mięśni) i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu ma udział w utrzymaniu w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Jej niedobór skutkuje objawami zmęczenia i rozdrażnienia, powoduje anemię, wypadanie włosów i zakłóca gospodarkę wapniową organizmu (nawet przy optymalnym poziomie witaminy D). Jest zatem bardzo ważna u osób ze skłonnością do osteoporozy. Lizyna wpływa także na zwiększenie aktywności umysłowej (koncentracja, pamięć) jak i fizycznej. Lizyna i arginina (inny aminokwas białkowy) wzajemnie wstrzymują swoje wchłanianie z przewodu pokarmowego, zatem podczas zwiększania dawki lizyny, należy czasowo zmniejszyć podaż argininy (poza pewnymi wyjątkami), by nie blokowała wchłaniania lizyny. Taka sytuacja ma miejsce w Body ReBeauty, gdyż kolagen w zasadzie nie zawiera argininy.

 

DNAHydroksylizyna 

Tak jak hydroksyprolina, nie jest wstawiana w białko kolagenowe podczas jego tworzenia, a później, poprzez przemianę już wbudowanej lizyny – i tak samo nie występuje w białkach innego typu jak kolagenowe. Podobnie jak hydroksyprolina pobudza syntezę kolagenu i stosowana jest w leczeniu kontuzji sportowych oraz w profilaktyce urazów.

 

Treonina 

Jest aminokwasem egzogennych (tak jak witaminy, nie wytwarzanym przez organizm człowieka). Treonina jest niezbędna w procesie syntezy nowych białek mięśniowych. Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (depresja i inne zaburzenia neurologiczne) i odpornościowego (produkcja przeciwciał), wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, korzystnie wpływając na śluzówkę żołądka i pracę wątroby. Jest czynnikiem poprawiającym nawilżenie skóry, zwłaszcza w jej głębszych warstwach, zatem wpływa na jej gładkość, jędrność i elastyczność. Ma także udział w utrzymaniu prawidłowej budowy szkliwa zębów.

 

Seryna 

Jeden z najmniejszych aminokwasów (zaraz po glicynie). Wpływa na rozwój układu nerwowego – zwłaszcza mózgu oraz uczestniczy w metabolizmie tłuszczy oraz w syntezie DNA i RNA. Ważna dla pracy układu odpornościowego. Stanowi składnik osłonki mielinowej nerwów (istotne zwłaszcza dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane). Łagodzi odczuwanie bólu i wpływa na stan psychiki działając antydepresyjnie, wzmagając koncentrację i pamięć.

 

Tyrozyna 

Aminokwas, który organizm człowieka może sam wytworzyć, jednak dość często wydajność tego procesu jest za mała, i o ile nie jest dostarczany w większych ilościach z pokarmem, pojawiają się niedobory. Organizm wykorzystuje tyrozynę do bardzo wielu procesów. Przede wszystkim jest ona substratem do wytwarzania neuroprzekaźników – substancji sterujących mózgiem i całym układem nerwowym: adrenaliny i noradrenaliny oraz norepinefryny i dopaminy. Zwłaszcza ta ostatnia ma ogromne znaczenie dla nastroju i energii do działania, a niedobór jest podstawową przyczyną depresji. Również hormony tarczycy (tyroksyna i trójjodotyronina) sterujące metabolizmem całego organizmu powstają z tyrozyny. W rezultacie zasilenie organizmu tyrozyną, dzięki utrzymaniu optymalnego stężenia neurotransmiterów, usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne, czy inne efekty intensywnego wysiłku oraz wspomaga pracę mózgu zwiększając zdolność koncentracji i odporność na stres.

Zwiększa także chęć do działania i działa silnie antydepresyjnie (lepiej od większości leków syntetycznych), a w wielu przypadkach bardzo pomaga w chorobie Parkinsona. Dodatkowo ogranicza apetyt, a dzięki zwiększeniu poziomu hormonów tarczycy znacząco zwiększa spalanie, dając energię i zmniejszając masę ciała. Poprawia funkcję także innych gruczołów wewnątrzwydzielniczych: nadnerczy i przysadki mózgowej. Suplementacja tyrozyną daje dobre wyniki w leczeniu uzależnień i chorób o podłożu neurologicznym czy hormonalnym. Ponadto, melanina, barwnik skóry i włosów, również wytwarzana jest z tego aminokwasu – jego suplementacja może zapobiegać siwieniu włosów czy przebarwieniom skóry.

 

Metionina

Jest aminokwasem egzogennym – nie wytwarzanym w organizmie. Bierze udział w syntezie każdego białka, działa stabilizująco na DNA, pomaga w przekształcaniu tłuszczy w podstawowy składnik błon komórkowych – fosfolipidy. Jest też podstawowym substratem w niezbędnych w wielu procesach reakcjach metylacji, co czyni jej niedobór bardzo groźnym dla funkcjonowania organizmu. Dzięki niej produkowany jest najważniejszy wewnętrzny antyoksydant – glutation. Sama ma również własności antyoksydacyjne. Bierze udział w przyswajaniu z pokarmu cynku i miedzi. Jest potrzebna do biosyntezy cysteiny, karnityny, tauryny, lecytyny, choliny, kreatyny, adrenaliny i wielu innych ważnych związków. Spowalnia proces stłuszczania wątroby i pomaga w jej odtruwaniu działając detoksykacyjnie. Bierze udział w regulacji działania tarczycy i innych gruczołów dokrewnych.

Jest także regulatorem układu nerwowego i mięśniowego. Przeciwdziała powstawaniu kamieni żółciowych i nerkowych oraz miażdżycy i zatruciom metalami ciężkimi.

 

Oczywiście Body ReBeauty, po uwodnieniu i rozkładzie na poszczególne aminokwasy jest ich źródłem dla organizmu w podobnych proporcjach jak występują w kolagenie, a zatem przede wszystkim: glicyny, proliny i alaniny.

Jednakże, regularna suplementacja Body ReBeauty zabezpiecza w znacznym stopniu także przed niedoborami pozostałych opisanych aminokwasów. Zaspokojenie zapotrzebowania na aminokwasy kolagenowe jest kluczowe dla zdrowia i wyglądu, ale także dla właściwego funkcjonowania umysłu.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top