ZdrowieJak działa Witamina K2 MK-7 – funkcje, korzyści, dawki, źródła i skutki niedoboru

Jak działa Witamina K2 MK-7 – funkcje, korzyści, dawki, źródła i skutki niedoboru

Witamina K2 MK-7 jest równie ważna dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia oraz równowagi całego organizmu, co popularne witaminy A, C, D lub E. Jednak wiele osób nie ma świadomości o potrzebie jej suplementacji i ciągłego uwzględniania jej naturalnych źródeł w diecie. Witamina K2 MK-7 wkroczyła na rynek dość niedawno i zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy potwierdzają jej skuteczność i rozumieją konieczność jej przyjmowania. Dlaczego Witamina K2 MK-7 jest tak ważna? Jakie funkcje spełnia w naszym organizmie?

 

Witamina K2 MK-7 – Czym jest i jak działa?

K2 MK-7 to bioaktywna forma witaminy K. Ten podtyp zwany jest też menachinonem-7
i wyróżnia się wysoką przyswajalnością (przez organizm) oraz dużą skutecznością. Za sprawą zdolności do magazynowania się w wątrobie, może być wykorzystywana przez dług czas i redystrybuowana w całym organizmie. Krótko mówiąc jest ona transportowana do konkretnych tkanek według zapotrzebowania jak np. do ścianek naczyń krwionośnych lub kości, w ten sposób zostają one wzmocnione.

 

Wśród głównych podgrup witaminy K jest również witamina K1 (filochinon), jednak jest ona słabo przyswajalna przez organizm i nie magazynuje się w wątrobie. Jej okres półtrwania jest krótki, dlatego trzeba codziennie pamiętać o włączaniu jej źródeł do diety. Inną formą witaminy K jest także witamina K3 (menadion), która jest jej syntetycznym odpowiednikiem. To właśnie witamina K2 (menachinon) przez swoją biodostępność cieszy się największym zainteresowaniem. W ostatnich latach witamina K2 MK-7 stała się obiektem wielu badań naukowych, które potwierdzają, że spełnia ważną rolę w ludzkim ciele i jej działanie jest naprawdę skuteczne. W konsekwencji tego dziś z łatwością możemy kupić preparaty z K2 MK-7 w każdej aptece lub zamówić w sklepie internetowym.

 

Funkcje i korzyści z suplementacji witaminy K2 MK-7

Wiele osób zastanawia się nad kupnem preparatów z witaminą K2 MK-7, ale waha się
i powątpiewa w ich faktyczne działanie. Tymczasem, gdy spojrzy się na liczne korzyści, które niesie suplementacja witaminy K2 MK-7 przestaje ona być tylko nowinką medyczną,
a dobrym i słusznym rozwiązaniem na wzmocnienie organizmu. Najlepszym argumentem na to, aby dać szansę tej witaminie jest to, że z powodzeniem wykorzystywana jest
w procesie leczenia osteoporozy jako skuteczny element terapii.

Jakie funkcje spełnia Witamina K2 MK-7?

  • Wpływa na regulację procesów przebiegających w układzie kostnym – dzięki niej wapń trafia dokładnie do kości i ryzyko odkładnia się go w tętnicach jest znacznie zmniejszone.
  • Wzmacnia kości, poprawiając ich gęstość i zapobiegając ich demineralizacji – ponieważ K2 MK-7 nie tylko ułatwia transport wapnia, ale też sprawia, że większe ilości tego minerału mogą dotrzeć do tkanki kostnej.
  • Przyśpiesza regenerację kości – w przypadku złamań i kontuzji powrót do zdrowia jest
    o wiele łatwiejszy.
  • Minimalizuje ryzyko pojawienia się w przyszłości osteoporozy – czyli choroby, która charakteryzuje się osłabieniem kości i zwiększoną podatnością na złamania, nawet po lekkim upadku.
  • Oddziałuje pozytywnie na układ krwionośny – suplementacja może ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru, miażdżycy lub zawału serca. Za sprawą poprawy krzepliwości krwi – następuje wzmocnienie naczyń krwionośnych i ich uszczelnienie.
  • Kontrola nad gospodarką wapniową w organizmie – niwelowanie ryzyka zwapnienia serca, aorty oraz innych naczyń krwionośnych.
  • Może zwiększać wydolność tlenową u sportowców – za sprawą uzyskania większej wydolności tlenowej serca, co przekłada się na wzrost wytrzymałości zarówno kondycji fizycznej jak i psychicznej.

 

Źródła witaminy K2 MK-7 w diecie.

Szukając dobrych źródeł pozyskania witaminy K2 MK-7 w swojej diecie należy uwzględnić żywność taką jak:

  • kiszonki – są to potrawy roślinne, które zostały poddane procesowi fermentacji, poprzez działanie bakterii np. kiszona kapusta czy kiszone ogórki, bądź bardziej orientalne japońskie nattō, czyli danie ze sfermentowanych ziaren soi. Jak potwierdza wiele badań – jest to najbogatsze źródło witaminy K2 MK-7. Zawiera średnio od 800 μg do 1000 μg
    w 100 g tej tradycyjnej potrawy. W Internecie można znaleźć wiele nieoczywistych przepisów na kiszone przetwory m.in. z buraków, fasolki szparagowej, rzodkiewki, selera, brokułów lub pomidorów, które warto wypróbować.
  • Produkty mleczne – a dokładniej twarogi, jogurty, zsiadłe mleko, kefiry lub sery pleśniowe, czyli nabiał poddany działaniu bakterii na drodze fermentacji. Jednak samo świeże mleko nie będzie zawierało w sobie witaminy K2 MK-7.

Naturalna flora bakteryjna jelit również może (w pewnym stopniu) wytwarzać witaminę K2 MK-7, ale w małych ilościach, które nie zaspokoją dziennego zapotrzebowania organizmu. Na przeszkodzie do prawidłowej produkcji K2 MK-7 mogą stać przebyte choroby np. biegunka lub antybiotykoterapia, która zabija dobre szczepy bakterii w jelitach.

Natomiast jeśli chodzi o zielone warzywa oraz niektóre owoce to są one źródłem witaminy K1. Dobrze jest o nich pamiętać układając swój jadłospis. Należy tu szczególnie wspomnieć: szpinak, natkę pietruszki, jarmuż, brokuły, botwinkę, brukselkę, kapustę włoską, groszek czy szparagi; owoce to awokado, winogrona lub kiwi.

Z kolei mięso nie jest dobrym źródłem K2 MK-7, ponieważ zawiera śladowe jej ilości (np. mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą) lub nie zawiera jej wcale. Niektóre artykuły podają bardzo ogólnikowo informacje o witaminie K2 i wprowadzają czytelników w błąd z uwagi na fakt, iż mięso, podroby, wątróbka lub żółtka jajek są źródłem witaminy K2, a dokładnie jej podtypu K2 MK-4.

 

Niedobór witaminy K2 MK-7 jakie są objawy?

Przypadki niedoboru witaminy K2 są raczej rzadkie, nie mniej jednak są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i wiążą się z negatywnymi konsekwencjami, więc lepiej jest unikać sytuacji deficytu. Najczęściej do takiego stanu może doprowadzić długotrwałe niedożywienie lub zła, niezdrowa i monotonna dieta. Z drugiej strony niedobór witaminy K2 MK-7 może wiązać się z trudnymi do wyleczenia chorobami przewodu pokarmowego np. z chorobą Crohna, przewlekłym zapaleniem trzustki lub celiakią. Wśród przyczyn niedoboru są także częste biegunki, natarczywe, przewlekłe problemy jelitowe oraz wiek (ponieważ u osób starszych często pojawiają się problemy metaboliczne i wchłanianie witamin z pożywienia może być utrudnione).

Wśród oznak mówiących o niedoborze witaminy K2 MK-7 w organizmie są:

– problemy z krzepliwością krwi – czas gojenia się ran jest wydłużony, nawet zwykłe skaleczenie może być trudne do opanowania.
– krwawiące dziąsła lub nagłe krwawienie z nosa,
– szybko pojawiające się siniaki,
podatność na urazy i złamania kości – a także kłopoty z późniejszym powrotem do zdrowia i prawidłowym zrośnięciem się kości.
– krew w moczu lub stolcu,
– osłabiona odporność i podatność na infekcje bakteryjne,
– obfite miesiączki,
– częste biegunki.

 

 

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego niedoboru witaminy K2 MK-7?

  • Podwyższone ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych – np. miażdżycy, zawału serca oraz innych chorób serca. Bez tej witaminy gospodarka wapniowa jest zaburzona i dochodzi do odkładania się go na ściankach naczyń krwionośnych.
  • Osłabienie kości, tworzenie się zmian zwyrodnieniowych oraz rozwój osteoporozy
    – w związku z nieprawidłowym transportem wapnia do kości.
  • Kalcyfikacja kości i tkanek – czyli zwapnienie tkanki kostnej np. kolan, bioder, kręgosłupa lub większe ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Jakie są rekomendowane dawki witaminy K2 MK-7?

Zalecenia co do dziennych dawek spożycia witaminy K są bardzo ogólne i nie uwzględniają podziału na witaminę K1 i K2. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rekomendowana dzienna dawka witaminy K wynosi 75 μg dla osób dorosłych, podczas gdy w Japonii norma w 2015 roku została zwiększona do 150 µg/dziennie.

Wiele najnowszych badań wskazuje, że zalecenia te są zbyt małe i niewystarczające na potrzeby całego organizmu, gdyż ustalone normy dziennego zapotrzebowania biorą tylko pod uwagę udział witaminy K w krzepnięciu krwi, ale nie uwzględniają jej znaczenia dla innych procesów w tym dla wzmocnienia kości i naczyń krwionośnych.

 

Czy można przedawkować witaminę K2 MK-7?

Nie ma żadnych przesłanek, aby stwierdzić, że nadmierna podaż witaminy K2 MK-7 może nieść za sobą jakieś negatywne konsekwencje dla osób zdrowych. W kulturze Japońskiej, gdzie tradycyjna potrawa Nattō jest obecna w diecie od stuleci i może być spożywana codziennie, nie zaobserwowano niepożądanych skutków dla zdrowia. Warto tu wspomnieć, że Nattō zawiera potężną dawkę K2 MK-7 nawet do 1000 μg w 100 gramach, więc może
w tym aspekcie ukryty jest sekret długowieczności Japończyków?

 

Przeciwskazania do suplementacji witaminy K2 MK-7

Jednym z najmocniejszych przeciwskazań do suplementacji witaminy K2 MK-7 jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Wpływają one rozrzedzająco na krew,
a preparaty z K2 wpływają na zwiększoną krzepliwość krwi, więc ich jednoczesne przyjmowanie stwarza konflikt i wyklucza wzajemnie oddziaływanie.

 

Czy warto suplementować witaminę K2 MK-7?

Głównym czynnikiem, aby sięgnąć po witaminę K2 MK-7, jest ochrona całego układu kostnego. Ze względu na poprawę i usprawnienie transportu wapnia w całym organizmie, kości zostają wzmocnione, więc są bardziej odporne i wytrzymałe na możliwe złamania oraz zmniejszone zostanie ryzyko pojawienia się w przyszłości osteoporozy. Innym ważnym argumentem jest też pozytywny wpływ K2 MK-7 na układ krwionośny. Podaż tej witaminy poprawia krzepliwości oraz uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega to tworzeniu się zwapnień w ich obrąbie, mówiąc wprost – można w pewnym stopniu uchronić się przed zawałem, udarem lub miażdżycą. Odpowiadając, więc na powyższe pytanie tak, zdecydowanie opłaca się zainwestować w siebie i suplementować witaminę K2 MK-7, albowiem pomaga ona zachować dobre zdrowie na dłużej.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top