WłosyJak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, że włosy nie układały się tak jakbyś tego chciał/a? Sprawiło to, że unikałeś wtedy lustra w windzie, odwracałeś wzrok od odbicia w witrynie sklepowej, drażniło Cię nawet odbicie w ekranie telefonu! Zastanawiasz się co jest tego przyczyną? Znasz zasadę „oko za oko, ząb za ząb”? – To może być twoja wina i włosy są odzwierciedleniem Twojego stanu zdrowia i niewłaściwej pielęgnacji. Jak zapobiec tzw. „bad hair day” i sprawić aby włosy były mocne, lśniące i odżywione?  

Samo mycie i czesanie włosów nie wystarczą. O włosy trzeba dbać- jasne, że o tym wiesz, ale czy wiesz jak to robić poprawnie?

 Jak dbać o włosy?

Lśniące włosy fakty

  • Efekt lśnienia to zasługa odbijania się światła od powierzchni włosów, a dokładniej od jej otoczki która jest bezbarwna.
  • Kiedy łuska włosa jest domknięta włosy są bardziej połyskujące natomiast gdy włosy są matowe i wysuszone oznacza to, że łuski są otwarte lub uszkodzone. Można to w łatwy sposób naprawić odpowiednią pielęgnacją i kosmetykami.
  • Proste włosy odbijają światło pod kątem prostym, dlatego mogą sprawiać wrażenie, że są zdrowsze niż kręcone włosy. Jest to tylko złudzeniem – loki przez swoją naturalną, nierówną strukturę odbijają promienie słońca pod różnym kątem i efekt jest rozproszony.
  • Włosy czarne błyszczą bardziej niż blond. Czarny kolor pochłania więcej światła, które widzimy w formie jaskrawych refleksów, mocno kontrastujących z czarnym pigmentem. Dlatego w większości reklam kosmetyków do włosów widzimy brunetki.

Higiena włosów to podstawa

Przede wszystkim ważna jest higiena włosów, aby włosy były zdrowe i jedwabiste, należy oczyścić je
z resztek kosmetyków oraz zgromadzonych zanieczyszczeń i bakterii. Regularne mycie 2-3 razy
w tygodniu dobrze dobranym szamponem potrafi zdziałać cuda. Co znaczy dobrze dobranym? Odpowiednim dla naszej skóry głowy. Jeśli masz wrażliwą skórę, stosuj delikatniejsze szampony. Bronią w walce z łupieżem może okazać się specjalistyczny szampon dedykowany tej przypadłości (pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo – przy częstym myciu głowy stosuj go naprzemiennie z szamponem dla wrażliwej skóry). Myjesz włosy codziennie? Zatroszcz się, aby Twój szampon nie zawierał szkodliwych substancji silikonu, SLS lub SLES.

Istotna jest też technika mycia włosów. Zmocz włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą. Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy, rozprowadź go w dłoniach i zmieszaj z małą ilością wody. Delikatnie wmasuj roztwór przy nasadzie pamiętając, aby robić to opuszkami palców. Nie musisz rozprowadzać szamponu aż po same końcówki. Po około 2-3 minutach spłucz dokładnie włosy chłodniejszą wodą, która domknie łuski (włosy będą gładsze i bardziej lśniące). W razie potrzeby powtórz wszystkie czynności jeszcze raz.

Osuszanie włosów to też sztuka! Tak, zacznij nazywać to osuszaniem, bo wycieranie jednoznacznie kojarzy się z tarciem, a to może przynieść tylko negatywne skutki. Żeby pozbyć się nadmiaru wody, delikatnie owiń włosy ręcznikiem i dociśnij. Później je rozpuść i delikatnie rozczesz.

 Jak dbać o włosy?Do czesania włosów trzeba się przyłożyć

Brzmi banalnie, prawda? Gdy zapytam jak czeszesz włosy – to co odpowiesz? „No normalnie, jak każdy!” Tutaj też można sobie zaszkodzić. Źle dobrane narzędzie, szarpanie włosów szczotką w nerwach, czy w pośpiechu może mieć opłakane skutki. Ochronna łuska włosa zostaje uszkodzona, a powstałe szczeliny ułatwiają drogę szkodliwym substancjom i bakteriom do wnętrza włosa. Natomiast szarpiąc potargane włosy urywamy ich końcówki sprawiając, że rozdwajają się, a to z kolei ułatwia ich dalsze łamanie się. Jak zatem zabrać się za poprawne czesanie?

Najlepiej zabierać się za to, kiedy włosy są mokre, po umyciu i nałożeniu odżywki. Włos jest wtedy gładszy i bardziej podatny na rozczesywanie. Zacznij od łagodnego przeczesania palcami, od nasady aż po końce. Weź szczotkę z naturalnego włosia lub grzebień o szerokim rozstawie zębów i przesuń po końcówkach. Poszło łatwo? Możesz zabierać się za wyższe partie, stopniowo, aż dotrzesz do nasady. Jeśli masz kręcone włosy, unikaj czesania na sucho (nawet, jeśli oznacza to czesanie raz na kilka dni). Szybko zobaczysz różnicę. Z kolei włosy proste czesane codziennie wyglądają gładko i świeżo.

Jak dbać o włosy?Zadbaj o zdrową dietę

Zdrowa dieta to podstawa. Zdrowa dieta działa pozytywnie nie tylko na nasze ciało i samopoczucie, ale również na włosy (które również oddziałują na nasze samopoczucie). Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby mieć przewagę w walce o piękne włosy:

– spożywaj pełnowartościowe białko (nabiał, chude mięso, jaja), aby organizm był w stanie budować nowe włosy w miejsce starych,

– nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach morskich, oleju rzepakowym, oliwie – sprawią, że Twoje włosy będą bardziej lśniące i sprężyste ,

– dbaj o odpowiednią ilość składników mineralnych wplatając w dietę orzechy, migdały i pestki dyni,

– dostarczaj witaminy i błonnik spożywając regularnie owoce i warzywa,

– mów stanowcze NIE produktom wysoko przetworzonym,

– pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, ponieważ włosy trzeba nawilżać też od środka. Ponadto, pijąc odpowiednią ilość wody, pozbywasz się toksyn z organizmu,

– unikaj używek – nikotyny, kofeiny, alkoholu.

Jeśli na co dzień masz niewiele czasu na przygotowanie wystarczającej ilości posiłków zawierających te wszystkie składniki, możesz wspomóc się odpowiednią suplementacją.

Fryzjer nie gryzie

Sekretem zdrowych i zachwycających włosów są jednak regularne wizyty u fryzjera. Nie mówię tutaj o totalnej metamorfozie co dwa miesiące, lecz odcięcie zniszczonych końcówek, które znacząco poprawia wygląd włosów i ułatwi rozczesywanie. Dlaczego regularne podcinanie końcówek jest takie ważne? Mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia na wzmocnienie włosów. Jednak jeśli nie pozbędziemy się rozdwojonych końcówek to ten proces będzie się pogłębiał i włosy na wyższych partiach będą się łamać.

Znajdź swojego fryzjera. Jak to zrobić? Metodą prób i błędów, odwiedzając fryzjera koleżanki, bądź szukając opinii w Internecie. Kiedy w końcu powiesz sobie „Tak! To ten jedyny!” – bądź mu wierna. Będzie to osoba, która zna Twoje włosy – wie co na nie dobrze działa, a co im szkodzi. Potrafi dobrać fryzurę, która będzie wyglądać bosko w każdych warunkach i poleci kosmetyki, które nie zrobią Ci krzywdy.

Nie olewaj olejowania

Olejowanie jest metodą, która przybyła do Europy z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z Indii. To właśnie tam od wieków Hinduski stosują odżywcze olejki na włosy oraz skórę głowy w formie wcierki. Kiedy myślimy o Indiach – widzimy oczami wyobraźni kobietę z długimi, gęstymi, lśniącymi włosami – olejowanie jest właśnie ich sekretem.

Klucz do uzyskania gładkich i lśniących włosów często tkwi w olejach. Olejowanie włosów przynajmniej raz w tygodniu odpowiednio je wzmocni i odżywi. Możesz stosować go na suchych lub wilgotnych włosach, w zależności od tego, która metoda bardziej przypadnie Ci do gustu. Rozetrzyj olej w dłoniach (jeśli stał w chłodnym miejscu i jest w postaci stałej, rozgrzej go delikatnie), a następnie w płynnej postaci rozprowadź go we włosach. Staraj się nie nakładać go zbyt blisko nasady, ponieważ ciężko jest go spłukać. Pozostaw olej na jakiś czas na włosach. Jak długo? Obserwuj. Niektórym wystarczy godzina, a inne włosy mogą potrzebować kilku godzin lub nawet całej nocy. Na koniec umyj głowę i gotowe! Ale uwaga zbyt częste olejowanie i niedokładne mycie może obciążyć włosy!

Gama olejów jest na prawdę szeroka i nie sposób polecić jeden najlepszy. W drogeriach dostępne są specjalne oleje do włosów, ale równie dobrze możesz stosować te z apteki czy sklepu zielarskiego.  Możesz pobawić się w małego odkrywcę i stworzyć własne unikatowe mieszanki.

Oleje wymagają odpowiedniego przechowywania. Jeśli nie będą narażone na wysoką temperaturę ani ciągłe działanie promieni słonecznych, zachowają wszystkie swoje wartości. Najbezpieczniejszym miejscem przechowywania jednak pozostaje lodówka.

Regularny masaż skóry głowy

Dobrym zabiegiem dotleniającym i pobudzającym włosy do wzrostu jest masaż skóry głowy. Systematyczne stosowanie tej metody sprawi, że włosy podniosą się u nasady i po kilku tygodniach zauważymy wysyp tzw. „baby hair”. Masaż można wykonywać na suchych włosach, przed ich myciem – na przykład w trakcie olejowania, albo też na mokro z użyciem szamponu do włosów. W sieci są dostępne instruktaże jak fachowo uciskać i masować skórę głowy. Najważniejsze zasada jest taka -aby używać samych opuszków, wykonując koliste ruchy i miejscami mocniej dociskać palce do głowy. Jest też wiele gadżetów do masażu włosów np. specjalne szczotki zakończone silikonowymi kolcami.

Stylizacja na gorąco

Przepis na sukces w tym przypadku? Stosuj jak najrzadziej!

Jak dbać o włosy?

Im częściej stosujesz prostownicę, karbownicę, lokówkę, tym trudniej będzie Ci ułożyć zadowalającą fryzurę. Włosy będą się stawały suche i bardziej łamliwe. Istnieją kosmetyki termo ochronne, ale nawet one nie zabezpieczą Twojego włosa w 100%. Jak więc zminimalizować skutki stosowania wysokiej temperatury? Przede wszystkim postaraj się, aby zabiegi trwały jak najkrócej i przeprowadzaj je przy najniższej temperaturze. Stosuj preparaty termo ochronne, żeby w pewnym stopniu zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem gorąca. Używaj także jedwabiu, który chroni włosy przed utratą wilgoci i wysoką temperaturą.

Złota rada! – Nie próbuj zmieniać się na siłę. Masz proste włosy? Super, wiele dziewczyn Ci zazdrości. Nad oczami zwisają Ci sprężynki? Cudownie, po co Ci prostownica! Wykorzystaj to i przemień w swój atut 🙂

Wróćmy do pytania, które zadaliśmy na górze:


Czy dbasz o swoje włosy?

W codziennym pośpiechu łatwo jest zapomnieć o prostych, z pozoru oczywistych czynnościach, które wykonujemy odruchowo. Warto jednak o nich pamiętać, ponieważ przybliżą cel, a mianowicie uzyskanie mocnych, lśniących i odżywionych włosów. Mamy propozycję – podpisz ze sobą kontrakt, w którym zawrzesz to, co zrobisz dla swoich włosów każdego dnia. Wydrukuj i włóż do kalendarza. Pamiętaj, że od dzisiaj „bad hair day” dla Ciebie nie istnieje!

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top