DietySuperfoods bez tajemnic – co ten termin tak naprawdę oznacza?

Superfoods bez tajemnic – co ten termin tak naprawdę oznacza?

Zróżnicowana dieta

Często mówi się, że superfoods to tak naprawdę termin marketingowy, określający nieprzetworzoną żywność – głównie roślinną, ale także niektóre ryby i nabiał – uważane za niezwykle bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały, których właściwości mają mieć dobry wpływ na zdrowie człowieka. Jagody goji, łosoś, jarmuż i acai to tylko kilka przykładów produktów, które zdobyły etykietę “superfood”. Jednakże, według American Heart Association, nie ma ustalonych kryteriów określających, co jest, a co nie jest tytułową superżywnością. “Superfoods nie mają własnej grupy żywnościowej”, powiedział Despina Hyde, ceniony dietetyk z Langone Medical Center w New York University. Bez względu na wszelkie nazewnictwo, żywność określana tym mianem jest niewątpliwie bogata w składniki odżywcze, a ich spożywanie jest z pewnością dobrym pomysłem i warto wprowadzić je do swojej diety.

 

superfood

Korzyści płynące ze spożywania superfood

Superfoods zawierają duże dawki witamin i minerałów, które mogą nam pomóc pozbyć się chorób, żyć dłużej i zachować zdrowie na lata. Co w sobie zawierają, że są dla nas aż takie dobre?

  • przeciwutleniacze, uważane za zapobiegające rozwoju raka;
  • zdrowe tłuszcze, zapobiegające chorobom serca;
  • włókna, które zapobiegają cukrzycy i problemom trawiennym;
  • fitochemikalia, substancje chemiczne w roślinach odpowiedzialne za ich głęboki kolor i zapach, które mają wiele korzyści zdrowotnych.

 

Zobacz także: Woda kokosowa 

 

Krytyka ze świata

Superfoods oczywiście określa zdrową żywność, jednak użycie tego terminu jest w dużej mierze narzędziem marketingowym. Dla przykładu naukowcy w ogóle nie używają tego terminu. Na przykład w wynikach wyszukiwania słowa “superfood” w PubMed, repozytorium większości recenzowanych artykułów z czasopism biomedycznych, daje mniej niż tuzin wyników. Kilka z opublikowanych badań ostrzega przed niebezpieczeństwami płynącymi z pożywienia, takimi jak arsen, czy też pozostałości pestycydów w importowanej żywności. Pierwszą ogólną krytyką używania terminu “superfood” jest to, że chociaż samo jedzenie może być zdrowe, przetwarzanie już niekoniecznie. Na przykład zielona herbata zawiera przeciwutleniacze. Ale zielona herbata sprzedawana w Stanach Zjednoczonych jest zwykle mieszana z gorszymi herbatami i parzona z ogromnymi ilościami cukru. Japończycy i Chińczycy na ogół nie piją zielonej herbaty z cukrem.

Co więcej, wiele rodzajów super soków – jagody acai, owoce noni, granat – może zawierać dużo cukru. Podobnie, wiele pełnych ziaren jest przetwarzanych w taki sposób, by były bardziej smaczne i tym samym mniej zdrowe. Przykładowo, płatki owsiane pełnoziarniste mogą być równie niezdrowe, jak nadmiernie przetworzony biały chleb, ponieważ szybko zużywają cukier w krwiobiegu po spożyciu, co sprzyja oporności na insulinę, otyłości i cukrzycy – tak wynika z badań Davida Ludwiga z Harvard University.

Kolejnym argumentem jest to, że ponieważ pojęcie “superżywności” nie ma charakteru naukowego, może oznaczać bardzo niewiele i skłonić niektórych konsumentów do spożywania jednego rodzaju pożywienia zamiast drugiego. A czy brokuły naprawdę przewyższają szparagi? Pamiętajmy, że idealna dieta to taka, która jest w dużej mierze oparta na roślinach z szeroką gamą owoców, warzyw, pełnych ziaren i zdrowych produktów zwierzęcych. Superfoods może być dobrym wstępem do zdrowego odżywiania, a zrozumienie wartości odżywczej jedzenia, które spożywasz, może być oświeceniem, ale istnieje wiele zdrowych produktów spożywczych, które nie zostały jeszcze zbadane, a jak najbardziej zasługują na miano “superfood”. W najbliższych wpisach zajmiemy się omówieniem tych, które już je posiadają.

 

superfood

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top