TreningJaki rodzaj treningu jest najlepszy? Full body workout czy split?

Jaki rodzaj treningu jest najlepszy? Full body workout czy split?

Jaki rodzaj treningu jest najlepszy? Full body workout czy split? – nasza rekomendacja

W dzisiejszym artykule Body Empire® przybliży Ci dwa rodzaje najczęściej wykonywanych treningów na siłowni. Dowiesz się, jakie są różnice między popularnym splitem a treningiem FBW (full body workout). Ponadto dowiesz się, jaki rodzaj treningu jest najlepszy i najbardziej optymalny dla Ciebie na danym etapie przygody z siłownią.

W środowisku osób trenujących przyjęło się, że trening split jest uważany za typowy trening na masę. Z kolei FBW uważany jest za trening odpowiedni na redukcję lub budowanie siły. Nic bardziej mylnego – rodzaj treningu nie jest aż tak istotny w kontekście budowy masy mięśniowej lub utraty zbędnych kilogramów. Dieta odgrywa kluczową rolę. Aby zbudować masę mięśniową należy utrzymywać dodatni bilans kaloryczny, a w przypadku chęci utraty masy ciała należy utrzymywać odpowiedni deficyt kaloryczny. Trening jest dodatkiem, jednak jaki rodzaj treningu jest najlepszy?

Split

Jest treningiem nastawionym na ćwiczenie maksymalnie 3 grup mięśniowych w czasie jednej sesji treningowej. Split polecany jest osobom, które mają bardzo duży staż treningowy lub są zawodowcami. Spowodowane jest to potrzebą zwiększenia bodźców dla mięśni i na lepszym wyizolowaniu ich w danym ćwiczeniu. Skupienie się na konkretnych grupach mięśniowych pozwoli osiągnąć zamierzone cele treningowe.

Trening split powinien być wykonywany maksymalnie 4 razy w tygodniu. Na jedną partię mięśniową powinno wykonywać się od 4 do 6 ćwiczeń, w 4-5 seriach na każde ćwiczenie. Natomiast zakres powtórzeń w serii powinien znajdować się w przedziale od 8-10.

Pozwoli to na wykonanie założonych celów treningowych z właściwą intensywnością oraz z czasem na odpowiednią regenerację mięśni. W treningu, jakim jest split – pamiętaj o stosowaniu dodatkowych metod treningowych – takich jak: progresja ciężarowa – piramidalne zwiększanie obciążeń, drop set.

Full Body Workout

Czy to właśnie Full Body Workout jest odpowiedzią na pytanie, jaki rodzaj treningu jest najlepszy? Jest to rodzaj treningu, z jakim powinien zapoznać się każdy początkujący adept siłowni. Trening ten daje najwięcej korzyści oraz jest odpowiedni dla każdego – bez względu na staż treningowy. Nastawiony jest na ćwiczenie całego ciała podczas jednej sesji treningowej. Jednym z założeń FBW jest wykonywanie ćwiczeń wielostawowych – ruch angażujący kilka grup mięśniowych w tym samym czasie – np. martwy ciąg, przysiad ze sztangą. Pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenia od największych grup mięśniowych do najmniejszych oraz aby trenować wszystkie grupy mięśniowe w czasie jednej sesji.

Jak często wykonywać trening FBW?

3 razy w tygodniu – z racji trenowania całego ciała podczas jednego treningu – należy pamiętać też o odpowiedniej regeneracji organizmu. Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie dwóch zestawów ćwiczeń – A i B. Na przykład – zestaw A wykonujemy w poniedziałek, zestaw B w środę, zestaw A w piątek, zestaw B w poniedziałek. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy zastojów oraz monotonii w treningu oraz zaangażujemy wszystkie grupy mięśniowe.

Ile wykonywać serii i powtórzeń?

Wszystko zależy od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Im mniejsza grupa mięśniowa tym mniej serii na daną partię np. na biceps, triceps. Na większe partie, takie jak nogi czy plecy nawet do 5 serii.

W przypadku treningu na masę wykonaj 4-5 serii po 6-8 powtórzeń. Przerwy między ćwiczeniami wynoszą nie więcej niż 2 – 3 minuty. Pamiętaj o diecie i dodatnim bilansie kalorycznym.

W przypadku redukcji – trening wykonuj mniejszymi ciężarami a większą ilość powtórzeń – od 10 do 15 powtórzeń na serię. Przerwa między seriami powinna wynosić nie więcej niż 60 sekund. Pamiętaj też o ujemnym bilansie kalorycznym w diecie i o włączeniu w plan treningowego co najmniej 35 minut ćwiczeń cardio.

Pamiętaj o odpowiedniej regeneracji po ćwiczeniach. Brak odpoczynku od treningu może doprowadzić do przetrenowania, co prowadzi do powstawania kontuzji lub utraty motywacji.
Kluczowy jest sen oraz odpowiednie odżywianie.

Nasza rekomendacja w kwestii najlepszego treningu

To trening Full Body Workout. Jest to najbardziej optymalna forma treningu dla osoby podejmującej się treningu na siłowni, bez względu na to, czy dopiero zaczyna przygodę z treningiem, czy wraca po przerwie. W zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć, FBW z odpowiednią dietą jest idealny zarówno do robienia masy, jak i redukcji.

Full Body Workout jest najlepszym rozwiązaniem treningowym, ponieważ trenujesz całe ciało. Mięśnie oraz siła rozwijają się proporcjonalnie, co jest ważne szczególnie, jeśli jesteś osobą z małym stażem. Należy zbudować solidną bazę, aby trenować w dobrym zdrowiu przez lata. Mamy nadzieję, że nasz artykuł z rekomendacją treningu FBW przybliżył Ci, jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie zamierzonych celów treningowych. Pamiętaj, aby nie odpuszczać za szybko, w treningu bardzo ważna jest systematyczność oraz konsekwencja w działaniu.

Zobacz także: Trening Full Body a Split

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top