ZdrowieSelen – dlaczego jest ważny dla ludzkiego organizmu?

Selen – dlaczego jest ważny dla ludzkiego organizmu?

suplementacja kobiet w ciąży selenem

Czym jest selen?

suplementacja kobiet w ciąży selen

selen

Selen jest składnikiem wielu ważnych enzymów, m.in. produkujących hormony tarczycowe czy najsilniejszych spośród zwalczających wolne rodniki. Wysoki poziom selenu chroni także tkanki (zwłaszcza bardzo wrażliwe komórki nerwowe mózgu!) przed niedotlenieniem. Wspomaga układ immunologiczny; jego wysoki poziom jest szczególnie istotny podczas groźnych chorób zakaźnych i w zwalczaniu nowotworów. Dowiedziono, że zapadalność na nowotwory jest znacząco większa w grupie osób o niższym poziomie selenu w organizmie, a jego zwiększenie spowalnia rozwój choroby i pomaga w jej zwalczeniu. Selen chroni serce i wiele innych narządów, łagodzi choroby układy krążenia, zmniejsza miażdżycę i niedokrwistość. Zapobiega w znacznym stopniu powstawaniu reumatyzmu i silnie łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów oraz wielu innych zmian zapalnych. Pomaga w walce z chorobami psychicznymi, depresją, przemęczeniem i nadmierną nerwowością. Selen przyspiesza także pozbywanie się z organizmu pierwiastków toksycznych, w tym metali ciężkich. Łagodzi objawy menopauzy i dodaje energii (wyraźnym sygnałem niedoboru selenu jest przewlekłe zmęczenie), w pewnym stopniu zabezpiecza przed rozwojem demencji. Tworzy barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem słońca oraz jest ważny dla prawidłowego widzenia (m.in. wraz z witaminą C przeciwdziała zaćmie).

Szczególnie ważny jest selen dla płodności mężczyzn, gdyż z jego udziałem wytwarzany jest płyn nasienny. Ponad połowa selenu akumulowanego w ich organizmie znajduje się w jądrach, prostacie i spermie. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek, zwłaszcza w przypadku większej aktywności seksualnej.

Jednak właściwe zaopatrzenie w selen bardzo ważne jest także na etapie rozwoju płodowego (suplementacja kobiet w ciąży) i w pierwszych trzech latach życia, gdyż w przypadku niedoboru, niemożliwe jest prawidłowe wykształcenie układu nerwowego.

 

Czy nadmiar selenu w organizmie jest możliwy?

Naturalne nadmiary selenu w zasadzie się nie zdarzają, gdyż występuje on w wystarczającej ilości tylko w nielicznych pokarmach: drożdżach, orzechach brazylijskich, nabiale, rybach i skorupiakach oraz w mniejszej ilości w mięsie i otrębach zbożowych. Także wchłanialność selenu z innych niż drożdże pokarmów jest ograniczona, a jeszcze spada drastycznie w obecności łatwo rozkładalnej skrobi – której pełno w polskiej diecie.

Synergiczne działanie selenu i cynku wraz z witaminą E przyczynia się do opóźniania procesów starzenia oraz przyspieszenia regeneracji komórek, w tym do efektywnej syntezy kolagenu i powstawania nowych komórek. Dlatego właśnie Body ReBeauty zawiera wszystkie te składniki.

 

Jakie są skutki niedoboru selenu?

  • Przeziębienie to jeden ze skutków niedoboru selenuciągłe zmęczenie;
  • częste przeziębienia;
  • osłabienie mięśni;
  • stany zapalne skóry oraz opryszczka;
  • bezpłodność mężczyzn.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top