TreningTrening – wprowadzenie do cyklu artykułów

Trening – wprowadzenie do cyklu artykułów

trening

Trening – wprowadzenie do cyklu artykułów. Czym jest? Czy naprawdę jest nam tak niezbędny?

W Body Empire wierzymy, że odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto odpowiednie połączenie treningu z racjonalnym odżywianiem prowadzi do zmiany cech morfologicznych organizmu. Czyli wpływa to na wygląd zewnętrzny – redukcję tkanki tłuszczowej lub budowanie masy mięśniowej. Każdy chce być zdrowy, jednakże nie każdy wie od czego zacząć zmiany w walce o swoje zdrowie. Wiadome jest, że “Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się bliżej się zagadnieniu, jakim jest trening.

Trening

Czym jest trening?

Trening sportowy jest to proces, w którym ćwiczący stopniowo poddaje swój organizm rosnącym obciążeniom. Możemy wyróżnić cztery główne rodzaje treningów: trening siłowy, aerobowy, obwodowy oraz funkcjonalny. Celem progresywnego zwiększania obciążeń jest poprawa głównych cech motorycznych – takich jak wytrzymałość, szybkość, moc i siła, jak również zwiększona koordynacja ruchowa, zręczność czy gibkość. Do osiągnięcia widocznych efektów treningu niezbędna jest regularność oraz technika. Nauczenie się poprawnych wzorców ruchowych związanych z rodzajem wykonywanego treningu ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby nie nabrać złych nawyków, ponieważ po czasie może to prowadzić do zatrzymania progresu oraz powstawania kontuzji.

 

Wyznacz sobie cel

Zaczynając przygodę z treningiem musisz określić sobie cel. Zastanów się jakie efekty chcesz osiągnąć. Czy będzie to redukcja tkanki tłuszczowej, czy budowa masy mięśniowej i poprawienie wyglądu sylwetki? Poprawa wytrzymałości i siły lub obniżenie stresu i relaks? Niezależnie od tego, czy ktoś ma holistyczne spojrzenie i podejście do treningu, czy nie, to ludzi trenujących sport zawodowo lub amatorsko możemy w pewien sposób skategoryzować.

Do pierwszej z kategorii należą osoby, których głównym celem jest poprawa osiągów własnego ciała. Przykładowo sprinter trenuje po to, by biegać szybciej, skoczek by skakać wyżej, bokser by mieć lepszą szybkość czy koordynację ruchową itd. Innymi słowy celem treningów jest poprawa własnych cech motorycznych. Skład i masa ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, czy wielkość mięśni, są kwestią również ważną, niemniej jednak drugorzędną, gdyż są niejako rezultatem diety i treningu nastawionego na lepsze wyniki, a nie wygląd.

Kolejną grupą będą zawodowcy lub osoby trenujące amatorsko, u których głównym celem treningu będzie kształtowanie własnej sylwetki. W tym przypadku poprawione cechy motoryczne będą rezultatem ćwiczeń nastawionych na wielkość i kształt mięśni, zawartość tkanki tłuszczowej. Mniej istotne z kolei będzie to, jak wysoko ktoś będzie skakał lub jak szybko będzie biegał.
Oczywiście nie można mówić o doskonałej sylwetce np. bez gibkości, tak jak nie można mówić o fenomenalnych wynikach strongmanów bez odpowiednio rozbudowanych i silnych mięśni. Warto w tym wszystkim wspomnieć, że powyższe jest dużym uproszczeniem i ciężko jednoznacznie sklasyfikować poszczególne dyscypliny sportowe do jednej grupy, tym samym wykreślając je z drugiej.

trening

 

Od czego zacząć?

Jak wiadomo profesjonalni zawodnicy mają swoich trenerów, dietetyków i psychologów, którzy prowadzą ich w drodze na szczyt. Osoby trenujące amatorsko mają o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ muszą poszukiwać wiedzy i wsparcia na własną rękę. Dlatego też, celem tego cyklu artykułów jest wprowadzenie Ciebie drogi czytelniku do świata aktywności fizycznej w taki sposób, aby wybór odpowiedniego treningu odbywał się na bardziej świadomym poziomie. Pamiętaj, że na efekty potrzeba czasu. Nie zniechęcaj się po pierwszym tygodniu. Jest to proces długotrwały i wymagający regularnych działań i skrupulatności.

 

Jak głosi powiedzenie „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Dlatego warto zainwestować kilka godzin w tygodniu na trening, aby móc cieszyć się pięknym ciałem i zdrowiem przez całe życie. Skąd jednak mieć pewność, co i jak trenować? Kolejne artykuły pomogą Ci w znalezieniu własnej drogi do pięknej i wymarzonej sylwetki oraz do zachowania dobrego zdrowia. Nie przekładaj decyzji o rozpoczęciu treningu, tylko działaj. Powodzenia!

 

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top