Logo Loading

Suplementy diety – Fakty i mity

Suplementy dietyWokół suplementów diety narosło wiele mitów – pojawiają się wątpliwości, czy są potrzebne, czy są zdrowe, czy nie pozostawią dla organizmu skutków ubocznych. A jak jest naprawdę? Czy suplementy diety są ważnym i potrzebnym wsparciem treningów i diety? A może to tylko tani chwyt marketingowy? Poznajmy kilka faktów!

Z suplementami diety jest jak ze słodyczami. Możesz zjeść domowy i naturalny budyń jaglany ze świeżymi borówkami i malinami, posłodzony dobrej jakości miodem. Dostarczysz uciechy swojemu podniebieniu, a także wielu cennych witamin i minerałów. Możesz też zjeść batonika z marketu, którego skład jest tak długi, że ledwo mieści się na opakowaniu, liczba konserwantów, sztucznych barwników oraz innych wątpliwej wartości składników zdaje się nie mieć końca. Teoretycznie i to, i to jest słodką przekąską, ale różnica między nimi jest ogromna.

Podobnie z suplementami diety.

Znajdą się takie, które tworzą złą sławę wszelkim substancjom uzupełniającym dietę. Mowa o suplementach, które zawierają w sobie składniki zbędne dla organizmu bądź o takich, na których zapotrzebowanie zostało sztucznie wytworzone, np. suplementy dla niejadka, na ciężkie nogi, na zbierającą się wodę w organizmie, na uderzenia gorąca, na nerwy… Lista końca nie ma.

Tymczasem dobre suplementy, bo takie jak najbardziej istnieją i mają się świetnie, są naturalnym uzupełnieniem diety i dostarczają organizmowi potrzebne składniki odżywcze. W takim razie czas na odczarowanie suplementów diety – fakty i mity o suplementach diety.

Co to są suplementy diety?
Suplementy diety to substancje wzbogacające dietę o składniki odżywcze, witaminy, minerały, które z różnych powodów niedostarczane są w pożywieniu. Oczywistym jest, że suplementy nie powinny zastąpić zdrowej diety i właściwego odżywiania się, jednak bezsprzecznie niemal niewykonalnym jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych wyłącznie z pożywienia.

 

WarzywaFAKTY

  • Suplementy są potrzebne – PRAWDA!

Dieta znacznej większości społeczeństwa jest nieprawidłowa. Zjadamy zbyt mało owoców, a jeszcze mniej warzyw. Lekarze i dietetycy podkreślają, że powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Rzadko komu udaje się wprowadzić tyle porcji do swojego jadłospisu.

  • Tryb życia ma wpływ na wchłanialność witamin i minerałów – PRAWDA!

Brak snu, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, nikotyna, spożywanie kofeiny, nadużywanie alkoholu – nasz tryb życia ma ogromny wpływ na to, czy czerpiemy maksymalną ilość witamin i minerałów z pożywienia.

  • Warzywa i owoce tracą wartości odżywcze jeszcze zanim trafią na nasz talerz – PRAWDA!

Produkty tracą część swoich właściwości podczas transportu do sklepu, przechowywania, obierania, moczenia oraz obróbki termicznej. W efekcie, nawet zjadając dość dużo owoców i warzyw, nie dostarczamy sobie tyle substancji odżywczych, ile przypuszczamy.

  • Suplementy diety mogą być naturalne – PRAWDA!

W obiegowej opinii istnieje krzywdzące dla suplementów diety przekonanie: albo zdrowa i naturalna żywność, albo sztuczne i niezdrowe suplementy. Tak skrajne punkty widzenia są szalenie niewłaściwe i zakłamane.

Znajdziemy żywność, która wyrządza organizmowi więcej złego niż dobrego, prowadząc do rozwinięcia chorób cywilizacyjnych. Istnieją suplementy diety w pełni naturalne, które nie tylko nie szkodzą zdrowiu, ale też stanowią nieodzowne wsparcie dla organizmu.

LekiMITY

  • Suplementy diety mogą zastąpić leki – NIEPRAWDA!

Suplementy stanowią wsparcie diety. Nie są w stanie wyleczyć z chorób, np. z zapalania płuc czy osteoporozy.

  • Gdy dieta jest zbilansowana to suplementy diety nie są potrzebne – NIEPRAWDA!

Według raportu „Polacy a suplementy diety”, który stworzyła Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research jedynie ok. 10-15% Polaków ma odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę. Pozostała część cierpi na różnego rodzaju niedobory, np. witaminy A, D czy magnezu. Często są one nieuświadomione, a odczuwalne – organizm nie jest w najlepszej kondycji, zdarzają się różnego rodzaju dysfunkcje zdrowotne, ale bez odpowiednich badań nie wiemy, co odpowiada za pogorszone samopoczucie i zdrowie.

  • Witaminy w formie suplementów można przedawkować – NIEPRAWDA! (pod warunkiem, że mowa o naturalnych suplementach!).

Jeżeli pragniemy uzupełnić braki witaminy C i zażywamy naturalny suplement z dzikiej róży to niemożliwym jest przedawkowanie go. Naturalny składnik, występujący w przyrodzie, bez chemicznych substancji, konserwantów, wspomagaczy to gwarancja, że suplement jest bezpieczny dla organizmu i można go zażywać bez ryzyka przedawkowania.

  • Trudno znaleźć naturalne, a więc bezpieczne suplementy – NIEPRAWDA!

ZdrowieI nie trzeba być przy tym ekspertem w temacie. Nie trzeba znać się na skomplikowanych oznaczeniach, składnikach w łacińskim brzmieniu i innych niejasnych składach. Warto tutaj trzymać się najprostszych zasad: czerpać z tego, co stworzyła natura, szukać prostych rozwiązań oraz nie wierzyć w obiecywane tzw. gruszki na wierzbie. Naturalne suplementy diety istnieją! Szukając takich produktów, nie wierzmy producentom, którzy obiecują np. zrzucenie 20 kg w 2 tygodnie. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i pamiętajmy, że dobre, naturalne suplementy wspierają dietę i aktywność fizyczną, przyśpieszają osiąganie rezultatów, wzmacniają ciało i uzupełniają niedobory, ale nie wystarczą, jeśli nie będziemy prowadzili zdrowego, higienicznego trybu życia.

Temat suplementów diety może budzić wątpliwości

ale jak ze wszystkim – są produkty bardzo dobre i te gorszej jakości.

Jednak warto zgłębić temat i znaleźć na rynku te naturalne, o dobrym składzie, które stanowią rzeczywiste wsparcie diety i treningów.

W dzisiejszym świecie ciężko o zbilansowaną, zaspokajającą wszystkie potrzeby organizmu dietę, dlatego suplementy są potrzebne. Szukajmy suplementów zdrowych i naturalnych, bo takie też istnieją.