Logo Loading

Jaki jest Twój typ sylwetki? – ektomorfik, endomorfik czy mezomorfik

Twoja przyjaciółka codziennie na śniadanie zjada podwójną porcję lodów, na obiad pizzę i zagryza ją czekoladą, a przy tym wygląda jak modelka z okładki magazynu. Ty codziennie trzymasz dietę, rezygnujesz ze słodkich zachcianek, wylewasz ostatnie poty na siłowni, a efektów nadal nie widać? Winowajcą tej sytuacji prawdopodobnie jest budowa ciała, czyli typ sylwetki. Niektórzy mają skłonności do tycia i nabierania tkanki tłuszczowej, a inni szybko nabierają mięśnie mimo braku restrykcyjnej diety. Poznajmy bliżej 3 najważniejsze typy sylwetki.

 

Ektomorfik

Zgrabna sylwetka

Ektomorficy to ludzie szczupli, o drobnej budowie ciała i smukłej sylwetce. Mają też długie kończyny i wąskie ramiona, ze względu na mały obwód kości. Pozornie można myśleć, że jest to pożądany typ sylwetki, jednak nie jest to do końca zasadne. Co prawda, ektomorficy mają naturalnie przyspieszony metabolizm i zalecane jest dla nich przyjmowanie dużej ilości kalorii, to jednak nie powinny one pochodzić z fast foodów, słodyczy i słodzonych napojów. Taka niezdrowa dieta nie spowoduje nagłego przyrostu masy, ale sylwetka nie będzie idealna. Taką osobę można wtedy określić mianem ‚skinny fat’, czyli tłuszcz jest, ale na drobnym ciele go nie widać.

Ektomorfikom znacznie trudniej jest osiągnąć zamierzone efekty i potem je utrzymać. Ciężko wyrobione mięśnie nie utrzymają się długo bez trzymania się diety i regularnych treningów.

 

Endomorfik

EndomorfikEndomorficy mają w życiu zdecydowanie najtrudniej. Ich sylwetka charakteryzuje się masywną budową i grubymi kośćmi. Znacznie trudniej jest im ukryć niedoskonałości pod ubraniem niż ektomorfikom, często też zmagają się z uporczywą nadwagą. Wynika to z wolnego metabolizmu i dużej tendencji do tycia. Odkładanie się tłuszczu występuje głównie w okolicach brzucha i narządów wewnętrznych, co powoduje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, zespół metaboliczny, choroby serca i krążenia. Efekt jo-jo także nie jest tu sprzymierzeńcem.

Oczywiście, osiągnięcie wymarzonej sylwetki przez ektomorfika także jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Przy odpowiednim samozaparciu i motywacji oraz regularnych treningach i zdrowej diecie można pokonać tę genetyczną przeszkodę.

 

Mezomorfik

MezomorfikJest to najbardziej pożądany typ sylwetki i niestety występujący najrzadziej. Mezomorficy mają muskularną, proporcjonalną sylwetkę, z dużą ilością mięśni i minimalną ilością tłuszczu. Aby utrzymać i rozbudować mięśnie, a także zachować prawidłową sylwetkę, powinni oni trzymać się diety opartej przede wszystkim na białku i węglowodanach.

Mezomorficy są urodzonymi sportowcami, bardzo łatwo jest im osiągnąć zamierzone efekty, które długo się utrzymują. Mogą oni też się podejmować naprawdę ciężkich treningów bez obaw o szybką regenerację. Jednak mimo doskonałych predyspozycji genetycznych, mezomorficy muszą pamiętać o zdrowej diecie i treningach, aby nie dopuścić do utraty mięśni. Konsekwencja i samodyscyplina jest tu kluczem do sukcesu i imponującej sylwetki, którą inni będą podziwiać.

 

Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest ‚czystym’, stuprocentowym ektomorfikiem, endomorfikiem czy mezomorfikiem. Większość ludzi ma mieszany typ sylwetki, np. mają muskularną sylwetkę ale przy tym łatwo nabierają tkanki tłuszczowej. Musimy sobie uświadomić, że nasze genetyczne uwarunkowanie jest kwestią drugorzędową w walce o wymarzoną sylwetkę. Najważniejsze jest rozsądne podejście, samozaparcie i determinacja w dążeniu do celu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Podobne posty