PoradyJak wzmocnić siłę umysłu na rozgrywki ligowe?

Jak wzmocnić siłę umysłu na rozgrywki ligowe?

Po mistrzostwach świata w piłce nożnej grę wznowiły już najpopularniejsze krajowe ligi piłkarskie, takie jak Premier League, Serie A oraz La Liga. Oznacza to, że legalni bukmacherzy notują zwiększone zainteresowanie zakładami na mecze ligowe, a typerzy wrócili do obstawiania kuponów na takie właśnie zdarzenia. Warto pamiętać, że szanse na wygraną w zakładach bukmacherskich można zwiększyć m.in. poprzez regularne analizowanie wyników poszczególnych drużyn. Do tego potrzebne są jednak zdolności koncentracji, logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Podpowiadamy więc, jak poprawić kondycję umysłu, by zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej u legalnych bukmacherów!

 

Zakłady bukmacherskie określa się czasem mianem najmniej losowych ze wszystkich gier o charakterze hazardowym. Ma to najpewniej swoje źródło w fakcie, że co prawda w sporcie zawsze może zdarzyć się niespodzianka w postaci zwycięstwa drużyny teoretycznie słabszej, ale jednak wyniki zdarzeń sportowych można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, analizując formę zespołu/zawodnika, śledząc informacje o kontuzjach, poprzednich wynikach itp.

Są również typerzy, którzy podczas obstawiania wyników posiłkują się różnego rodzaju systemami zakładach bukmacherskich. – Każdy początkujący gracz powinien sobie uświadomić, że wiedza sportowa to nie wszystko, by ograć bukmachera. Należy przede wszystkim wiedzieć, za ile obstawiać. Istnieje mnóstwo systemów, które mogą nam pomóc w codziennej rywalizacji z kolekturą sportową. Większość z nich budowana jest na bazie klasycznych metod, które mają swoje korzenie w grach hazardowych – pisała Magdalena Stępień, ekspertka rynku bukmacherskiego na łamach portalu Legalsport.pl, zajmującego się analizą rynku zakładów wzajemnych w naszym kraju.

Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że do wygrywania w zakładach bukmacherskich potrzebny jest sprawny umysł, zdolność koncentracji i łączenia faktów. I choć inteligencja oraz sprawność intelektualna w pewnym stopniu są wrodzone, to jednak można nad nimi pracować, poprawiać je i rozwijać. Pozwalają na to m.in. zdrowa dieta, trening umysłowy i trening fizyczny.

 

Dieta dobra dla mózgu to wsparcie w analizie bukmacherskiej

Bardzo ważnym elementem dbania o odpowiednią kondycję umysłową pomagającą w skutecznym typowaniu wyników jest stosowanie prawidłowej diety. Powinna być ona dopasowana pod względem liczby kalorii do indywidualnych potrzeb – badania udowodniły, że długotrwałe spożywanie zbyt dużej liczby kalorii powoduje uszkodzenia oksydacyjne mózgu oraz osłabia funkcje poznawcze. Nadpodaż kalorii w połączeniu z niedostateczną dawką ruchu to również prosta droga do cukrzycy, nadwagi i otyłości, a te choroby związane są z ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych, depresji i demencji.

Dieta, która pomaga zachować sprawność intelektualną, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, powinna uwzględniać między innymi:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczone, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu – znaleźć je można m.in. rybach, siemieniu lnianym, kiełkach, olejach roślinnych i orzechach,
  • węglowodany złożone, będące dobrze przyswajalnym źródłem energii dla mózgu – ich źródłem są m.in. produkty pełnoziarniste (pieczywo, makarony), kasza oraz warzywa, przede wszystkim w postaci surowej,
  • białka – są one niezbędne do przekazywania impulsów między neuronami w mózgu – źródłem najlepiej przyswajalnych białek w diecie są rośliny strączkowe, mięso, mleko i jego przetwory oraz jajka,
  • polifenole – są to substancje, które wspomagają procesy neuronalne oraz wzmacniają procesy poznawcze – znaleźć je można m.in. w owocach jagodowych, orzechach, winogronie, zielonej herbacie oraz kurkumie,
  • witaminy z grupy B – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników oraz pracy mózgu – ich źródłem w diecie są m.in. ryby, mięso, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i przyprawy.

 

Trening mózgu i ciała wspiera skuteczne typowanie

Aby zadbać o sprawność intelektualną, zdolności analityczne, koncentrację i umiejętność kojarzenia faktów, należy regularnie trenować – zarówno mózg, jak i ciało.

Badania naukowe dowodzą, że pozytywna stymulacja mózgu jest niezbędna na każdym etapie rozwoju człowieka – należy dbać o jego działanie, regularnie go trenować i mobilizować do pracy funkcje poznawcze. Wbrew pozorom, nie są to działania skomplikowane i wymagające, ale proste i dostępne dla każdego. Oczywiście można zainwestować np. w książki, programy i aplikacje zawierające opracowane przez specjalistów treningi pamięci, kojarzenia, analizowania i selekcjonowania informacji, ale tak naprawdę doskonałym treningiem dla mózgu są np. niektóre gry planszowe (szachy, warcaby, gra memory), uczenie się na pamięć wierszy albo tekstów piosenek, układanie puzzli, rozwiązywanie zadań matematycznych, krzyżówek i sudoku. Możliwości jest mnóstwo!

Nieodzowne do zachowania sprawności intelektualnej są także… ćwiczenia fizyczne. Pozwalają one nie tylko poprawić wygląd, wzmocnić mięśnie czy wysmuklić sylwetkę, ale także usprawniają procesy myślowe, stymulują rozwój hipokampu odpowiedzialnego za zdolności poznawcze, wspierają przekazywanie impulsów między neuronami, a także pobudzają produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

A jaka konkretnie aktywność fizyczna jest polecana osobom, które chcą zadbać o swój intelekt? Jest to tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia. Badania dowiodły, że pozytywnie na pracę mózgu wpływają już ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, wykonywane 3-4 razy w tygodniu: jazda na rowerze, pływanie, jogging, regularne spacery. Z kolei poprawie koncentracji służą sporty wymagające podejmowania szybkich decyzji, np. koszykówka albo tenis. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by po treningu spróbować również obstawić te dyscypliny u legalnego bukmachera…

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top