PoradyFakty i Mity na temat picia wody

Fakty i Mity na temat picia wody

Fakty i Mity na temat picia wody

Woda stanowi najprostsze źródło energii dla organizmu i jest tak samo ważna jak makroskładniki w diecie (białko, tłuszcze i węglowodany). Jest ona komponentem budulcowym wszystkich tkanek i komórek w ludzkim ciele (wyszczególniając: serce, płuca, mięśnie czy nerki). Bez wody ich prawidłowa praca byłaby niemożliwa, a co za tym idzie jej niedobór może prowadzić do osłabienia, pogorszenia się samopoczucia czy kondycji, a nawet zdrowia. Często słyszy się nieprawdziwie, błędne stwierdzenia na temat picia wody, które niesłusznie utrwaliły się wśród społeczności. W tym artykule poznasz popularne fakty i mity na temat picia wody, które pozwolą Ci uniknąć szkodliwych praktyk.

 

 

Fakty i Mity na temat picia wody

 

Spis treści:

 

 

Fakty i Mity na temat picia wody: Woda jest odpowiedzialna za obrzęk i opuchliznę. MIT

Fakty i Mity na temat picia wody. Spożywanie wody nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania opuchlizny bądź obrzęków, a choroby towarzyszące, które są odpowiedzialne za zatrzymanie wody w organizmie. Inne przyczyny gromadzenia się wody to: uboga dieta, wahania hormonalne np. skok poziomu estrogenów u kobiet przed okresem, ciąża, zły styl życia, spożycie alkoholu, nadmierne spożywanie soli lub odwodnienie organizmu. Dla niektórych osób wydaje się, że ograniczając spożywanie wody uchronią się przed obrzękiem, opuchlizną nóg, wzdętym brzuchem czy też szybko stracą na wadze. Zdecydowanie jest to mit! Z takich praktyk wynika więcej negatywnych konsekwencji dla zdrowia niż wątpliwych zalet.

Natomiast wyjątkiem są tu osoby z chorobami serca, nerek, wątroby, układu krążenia lub nadciśnieniem. W ich przypadkach nie jest zalecane nadmierne picie wody, przy czym warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

 

Fakty i Mity na temat picia wody

 

Picie wody z plastikowych butelek jest szkodliwe. FAKT

Fakty i Mity na temat picia wody. Jeśli używasz plastikowej butelki (do ponownego picia wody) popełniasz poważny błąd. Na wylocie butelki w wyniku kontaktu z ustami gromadzą się bakterie i zarazki, które następnie mnożą się i mogą wywoływać np. biegunkę. Dodatkowo, takie działanie prowadzi do uwalniania się mikroplastiku do wody, który w formie nanocząsteczek dostaje się do Twojego organizmu. Nie trzeba tu chyba zaznaczać, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem są bidony lub specjalne butelki przeznaczone do wielokrotnego użytku, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

  

Musisz codziennie pić 2 litry wody, czyli 8 szklanek wody. MIT

Fakty i Mity na temat picia wody. Dzienna norma spożycia wody jest indywidualna i dla każdego inna. Do sprawy należy podchodzić bardzo elastycznie, a wartość 2 litrów dziennie jest uogólniona i podawana informacyjnie, aby podnieść świadomość społeczeństwa. Wszystko w dużej mierze zależy od wagi i jest to: 30ml na każdy kilogram masy ciała. Więc jeśli jesteś osobą bardzo szczupłą i ważysz 50kg to Twoje zapotrzebowanie równa się 1,5 litra. Istnieją również inne aspekty wpływające na zwiększoną potrzebę picia wody, takie jak: intensywny wysiłek, płeć, wiek, klimat i wysoka temperatura, wtedy zapotrzebowanie proporcjonalnie zwiększa się.

U sportowców spożywanie 2 litrów wody jest niewystarczające, ponieważ tracą oni dużo wody podczas treningów. W związku z tym bywa, że norma jest powiększona maksymalnie o kolejne 2 litry. Warto też zauważyć, że od 20% do 30% dziennego zapotrzebowania na wodę organizm pobiera z pożywienia. Więc jest to już o 1-2 szklanki mniej do wypicia w dziennym bilansie.

 

Fakty i Mity na temat picia wody

 

Pragnienie oznacza odwodnienie organizmu. MIT

Fakty i Mity na temat picia wody. Jeśli odczuwasz potrzebę, aby napić się wody to nie jest to jeszcze odwodnienie. Jest to sygnał, aby uzupełnić poziom płynów. Jeśli tego nie zrobisz to jesteś na dobrej drodze do odwodnienia.

 

 

Sportowe napoje są lepsze niż woda, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia. MIT

Sportowcy sięgają po gotowe napoje z elektrolitami, ponieważ w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego tracą wraz z potem duże ilości soli oraz innych składników mineralnych.
Taki izotonik jest świetnym rozwiązaniem – szybko uzupełni rezerwy soli, czyli pierwiastka sodu, który w niewielkim procencie jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli chcesz utrzymać dobry poziom nawodnienia – wystarczy zwykła woda. Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jest to tylko zwykły chwyt marketingowy. Ponadto takie tanie napoje sportowe mogą być złej jakości, zawierać cukier bądź słodziki, sztuczne barwniki i wzmacniacze smaku.

 

Fakty i Mity na temat picia wody

 

Picie wody pomaga zrzucić wagę. FAKT

To nie jest mit i warto mieć ten fakt na uwadze, nawet jeśli nie jesteś na ścisłej diecie. Wybieranie wody zamiast słodzonych, kolorowych napojów pomiędzy posiłkami pomaga zmniejszyć ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Z kolei, szklanka wody wypita na pół godziny przed posiłkiem sprawi, że szybciej odczujesz sytość i zjesz mniejszy posiłek. Zbyt duża ilość płynów zanadto rozcieńczy kwasy żołądkowe potrzebne do trawienia.

 

 

Woda pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu. FAKT

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest niezbędne dla prawidłowej pracy nerek, które filtrują płyny z substancji odpadowych i wydalają toksyny wraz z moczem. Zbyt mała ilość wody może powodować, że nerki nie będą funkcjonowały właściwie i szkodliwe substancje trafią do krwioobiegu.

 

Fakty i Mity na temat picia wody

 

 

Woda niegazowana jest zdrowsza od wody gazowanej. MIT

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z nich jest lepsza, albo zdrowsza. Obie z nich mogą posiadać zbliżoną zawartość składników mineralnych. Woda gazowana jest ceniona za smak
i natychmiastowe uczucie orzeźwienia po wypiciu już kilku łyków. Natomiast dwutlenek węgla może przynieść ulgę w niestrawności lub zaparciach, a jego obecność może sprzyjać wchłanianiu się wapnia i magnezu. Jednak w niektórych przypadkach może powodować podrażnienia śluzówki lub efekt wzdętego brzucha i rozpierania żołądka przez CO2. Dlatego osoby z problemami gastrycznymi, refluksem lub zgagą, nadciśnieniem oraz małe dzieci powinny unikać napojów gazowanych, aby uniknąć tych negatywnych skutków (po części stąd mógł wziąć się ten mit).

 

 

Woda prosto z kranu jest niezdrowa. MIT

Zarówno zwykła woda z kranu z lokalnego wodociągu może posiadać w składzie równie wiele składników mineralnych, jak ta sklepowa mineralna lub gazowana. Jednak wątpliwy jest stan infrastruktury wodociągowej, w której mogą pojawiać się zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest filtracja wody kranowej w specjalnym dzbanku, który ją oczyści i wyłapie ewentualne zanieczyszczenia. Wtedy bez obaw woda nadaje się do picia (wyjątkiem są tu małe dzieci, którym dla pewności i bezpieczeństwa należy przegotować wodę z kranu).

 

 

Nadmiar wody jest szkodliwy. FAKT

Znaczne przekroczenie dziennej normy spożycia wody w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Wiąże się to z rozcieńczeniem stężenia sodu we krwi, co może wywołać obrzęk mózgu. Ten stan to hiponatremia – jej rozwojowi dodatkowo sprzyja np. intensywny wysiłek i ubytek sodu wraz z potem oraz jednoczesne picie ogromnych ilości wody.

 

Zobacz także: Najpopularniejsze fakty i mity o odchudzaniu

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top